Introduction YAP Vibration Lab Machines

 

 

در خطوط انتقال برق، و به منظور کاهش تلفات، از چندین کابل موازی به ازاء هر فاز، برای انتقال جریان برق استفاده میشود که به آنها خطوط انتقال “چند باندل” (Multi Bundle) گفته میشود.

برای حفظ فاصله مناسب و نیزکاهش نوسانات جانبی این کابلها در زمان بهره برداری، از المانهائی به نام اسپیسر دمپر (Spacer Damper) استفاده میشود که با توجه به تعداد باندل، ساختار آنها نیز متفاوت است.

از آنجا که عملکرد صحیح این قطعات در زمان بهره برداری، بسیاری حائز اهمیت بوده و تاثیر بسیار زیادی بر عمر مفید خطوط انتقال دارند، لذا پس از تولید و قبل از تحویل برای نصب،  باید آزمایشات بسیار سخت گیرانه ای را طی کنند که به این نوع تست ها، تست های متداول (Routine Test) گفته میشود.

حال چنانچه،  این نوع قطعات، برای اولین بار طراحی و ساخته شده باشند، قبل از اینکه بتوانند به تولید انبوه رسیده و مورد بهره برداری قرار گیرند، ابتدا باید “تستهای نوعی” (Type Tests) را پشت سر بگذرانند.

تستهای نوعی، همیشه مطابق روشهای تدوین شده در استانداردهای خاص و تحت شرایط بسیار سخت گیرانه، بر روی قطعات انجام میشوند.

یکی از استانداردهائی که تســتهای نــوعی مربــوط به یــراق آلات (Hardware) و سایر ملزومات (Accessories) خطوط انتقال  نظیر  Spacer Damper در آن تعریف شده اند، استاندارد IEC میباشد.

لازم به ذکر است که تمامی تســتهای نـــوعی، بـــاید در آزمایــــشگاههای مستـــقل بیـــــن المــللی (International Independent Lab.) انجام شوند و چنانچه قطعات مورد آزمایش، بتوانند تمامی تستها را به طور موفق پشت سر بگذرانند، برای آنها گزارش تست نوعی (Type Test Report)، از سوی آزمایشگاه صادر خواهد شد.

حال در برخی موارد، مشتریانی یافت میشوند که شخصا و یا با کمک مشاورین خود، روشهای اجرائی تست های نوعی مندرج در استانداردهای بین المللی را به شکلی سخت گیرانه تر، تغییر میدهند و سپس این روشهای جدید سخت گیرانه را ملاک تائید قطعات تولیدی میکنند.

بنابراین، پیمانکاران این دسته از مشتریان، پس از برنده شدن در مناقصه، با مسیری بسیار دشوار در راه اخذ تائیدیه نهائی تستهای نوعی، مواجه خواهند شد. زیرا  دستگاههای تست موجود در آزمایشگاههای بین المللی مستقل، با توجه به روشها و پارامترهای تست تعریف شده در استانداردهای بین المللی نظیر IEC، طراحی و ساخته شده اند و قادر نخواهند بود تستها را با توجه به پارامترها و روشهای دیگری انجام دهند.

یکی از شرکتهای معتبر در زمینه تولید یراق آلات و ملزومات خطوط انتقال برق در ایران، شرکت یراق آوران پویا است که در سال ۱۳۹۰، در مناقصه تولید یراق آلات و ملزومات خط چهار باندل ۵۰۰ کیلوولت مربوط به رحیم یارخان پاکستان، برنده شد. از آنجا که تولید یراق آلات و ملزومات خط ۵۰۰ کیلولت، برای اولین بار در خـــاورمــیانه انجام می شد، لذا انجام تستهای نوعی برای تمامی قطعات و ملزومات تولیدی، الزامی بود.

در آن زمان مشتری اصلی، شرکت برق پاکستان، و مشاور آنها شرکت NESPAK بود که برای تست های نوعی، روش (Specification) بسیار سخت گیرانه ای را تدوین کرده بود که به “NESPAK SPEC” معروف بود.

مقدار بسیاری از پارامترهای تست این روش، دو برابر مقدار پارامتر مشابه در استاندارد IEC، بود. برای مثال اگر در استاندارد IEC ارتعاش ۵ هرتز با دامنه ۴ میلیمتر برای انجام یک تست درج شده بود، در این روش ارتعاش ۱۰ هرتز با دامنه ۸ میلیمتر درخواست شده بود.

در آن زمان، تلاشهای بسیاری برای یافتن آزمایشگاه مستقل بین المللی، که بتواند تست های مندرج در این روش را انجام دهد، انجام شده بود اما تقریبا پاسخ تمامی آزمایشگاههائی نظیر Kinetrix در کانادا، Cezi در جمهوری چک و … به دلیل پارامترهای درخواستی منفی بود.

به همین دلیل و پیرو مذاکرات و پیگیریهای به عمل آمده، آزمایشگاه Veiki مجارستان اعلام کرده بود که در صورت ساخت تجهیزات مورد نیاز انجام تستها و با شرط انــــطباق ساختـــــار دســـتگاهها با پارامــــترهای درخواســــت شده در NESPAK SPEC، و تائید آن توسط کارشناسان آن آزمایشگاه، حاضر خواهد بود تا کارشناسان خود را برای نظارت بر انجام تستهای نوعی، به ایران اعزام نماید.

بدین ترتیب، مطالعات لازم بر روی NESPAK SPEC  انجام گردید و پس از آن طراحی و ساخت دستگاههای مورد نیاز که عمدتا دستگاههای مربوط به انجام تستهای مکانیکی و ارتعاشی Spacer Damper و Stock Bridge Damper بود، آغاز شد.

لیست دستگاههائی که بدین منظور طراحی و ساخته شد، عبارتند از:

Simulated Oscillation Test Machine

 

 

Conical Fatigue Test Machine

 

 

 

Vertical & Longitudinal Vibration Test Machine

 

Clamp Slippage Test Machine

 

 

Tension & Compression Test Machine

 

 

Stock Bridge Damper Fatigue Test Machine

 

 

لازم به ذکر است که پس از تکمیل ساخت، کلیه دستگاهها، توسط کارشناسان آزمایشگاه مستقل و  بین المللی Veiki بررسی و مورد تائید قرار گرفت.

با بکارگیری این دستــــــگاهها، کلیه تـــــستهای نوعــــی (Type Tests) ارتـــــعاشی و مکـــــــانیکی مربوط به ۴ Bundle Spacer Damper و همینطور Stock Bridge Damper با موفقیت انجام گردید و شرکت یراق آوران پویا موفق به دریافت گواهی های تستهای نوعی این تجهیزات، برای اولین بار، در خاورمیانه گردید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *